El centre Santíssima Trinitat participa en el curs taller Design For Change

Durant els dies 22 i 23 d'octubre, la Fundació Educativa Santíssima Trinidad, ha organitzat dos cursos per a trenta docents dels seus quinze centres apostant per la metodologia Design For Change perquè encaixa perfectament amb el seu projecte d'evangelització i el seu model pedagògic. El nostre centre Santíssima Trinitat participa amb dos docents.
 
Design for Change és un moviment internacional fundat per Kiran Bir Sethi, l'objectiu del qual és oferir a nens i joves l'oportunitat de posar en pràctica les seves pròpies idees per a canviar el món des del seu propi punt de vista i en el seu propi entorn. Utilitza una metodologia en cinc fases: SENT, IMAGINA, ACTUA, EVOLÚA i COMPARTEIX. Tot això a través de tres aspectes clau de l'aprenentatge: empatia, pensament creatiu i treball en equip.
 
Al llarg del procés, i segons l'experiència de treball amb aquest projecte i la d'altres iniciatives dutes a terme en altres països, nens i nenes aprenen a:
 
1) tenir més confiança en si mateixos,
 
2) tenir empatia cap a altres persones, i
 
3) resoldre problemes de la vida real.
 
 
 
En participar del següent curs, el nostre centre:
 
- Aposta per una innovació que introdueix la Creativitat i el Disseny en l'Educació. És una oportunitat divertida per a abordar els valors de Corresponsabilitat i Ciutadania Global.
 
- Proposa una metodologia innovadora d'aprenentatge que dóna als nens i els joves el protagonisme perquè siguin capaços de millorar el món a través de la posada en pràctica de les seves pròpies idees, partint del seu entorn més pròxim.
 
- Participa d'un excel·lent referent internacional per als centres educatius espanyols, perquè les seves experiències compartiran espai amb les de 33 països més i 330.000 nenes i nens.
 
Innovació, emprenedoria social, intel·ligències múltiples i evangelització són els ingredients bàsics d'un projecte l'objectiu del qual és oferir a nens i joves l'oportunitat de posar en pràctica les seves pròpies idees per a canviar el món des del seu propi entorn.

Share this post

Sobre nosaltres

Centre concertat en tots els nivells educatius: Educació Secundària Obligatòria, Batxillerats (Humanitats i Ciències Socials, Ciències i Tecnologia), Cicles Formatius de Grau Mitjà (Cures Auxiliars d'Infermeria i Gestió Administrativa) i Cicle Formatiu de Grau Superior (Administració i Finances). També s'imparteixen activitats complementàries i extraescolars.